Počátky klubu

Počátek založení M.C. Metuje Červený Kostelec sahá až do doby, kdy v Čechách teprve začaly vznikat speciální plemena sportovních psů tzv. Alaskanu Husky, Českých horských psů až po nejmladší plemeno Evropského saňového psa. Vzpomínky na tuto dobu jsou dnes takřka neuvěřitelné. Několika nadšencům majících každý jednoho psa tehdy napadla bláznivá myšlenka - "založíme si musherský klub!" Aniž by tušili co tímto nápadem do budoucna způsobí se bezhlavě vrhli do kolotoče příprav a nekonečných starostí. Tak jak to v životě bývá, štěstí přeje odvážným. Naštěstí odvážní byli i schopní. Nebýt Jardy Hanuše, co by "prezidenta klubu" a Jirky Plška, coby "klubového mluvčího", nikdy by se tento nápad neproměnil ve skutečnost a nikdy by se z klubu během tak krátké doby nestal jeden z nejznámější v republice. Do dnešní doby se počet členů zvýšil a dále se rozšiřuje. Typické pro klub je také široká aktivní činnost obdivovaná nejen v Čechách, ale i na Slovensku. V očekávání jsou společné chvíle si se spřežením několikrát za rok vyjet společně na své traily. Poklábosit o psech a postěžovat si o problémech s nimi spojenými.

Hynek Lang:...a ještě jedna z dávných časů, ze kterých jsem mnohem později mohl čerpat a trochu pomoci při zakládání klubu ...aneb...taky jsem kdysi závodil ....dnes se ovšem musím při pohledu na tuto fotku hlavně smát "bohatýrskému" vybavení (jedu v pleteném svetru, protože "dýchal", .....káru mám půjčenou a psi většinou taky .... apod...) a upjatému výrazu, ...už nevím kolikátí jsme byli, nicméně zajímavá je ta fotka také tím, že již tehdy je vidět mezi postávajícími nestor a bavič V.Němec, více vlevo je dnes již zesnulý Franta Dolejš s manželkou (jako jeden z prvních měl již v roce 1995 smečku "komplet husky" a běžně to "nakládal" Jirkovi Krejčímu.

Zakladatelé klubu - ještě mladí kluci na jednom z prvních obsazených závodů. Rok 1992 a první závody, kterých se zúčastnili psi, tvořící "zakladatelskou smečku" (Aran, Dina,Bis).
Jeden z prvních závodů Hynka Langa - Kumburk 1993. A tady máme Rudu v dobách začátků závodů na Brendách, ..zajímavé jsou starodávné saně, téměř"rohačky".
Ledová smečka. Závody v Sadské v září 1999 - posezení.
Hemelíková Lucka - čau Láďo, kde se tu bereš? Klubové závody - "Jarní jízda" 19.4.1998 - konečně si prezident taky jednou doma zazávodí.
Eva Jiránková: Image svěřenců je duležité a trenérka jim to musí neustále vštepovat...  

Historii českého mushingu psala "Ledovka"

"Ledovka 1986" Vrchlabí - startuje Ivan Síbrt. "Ledovka 1986" Vrchlabí - startuje Ivan Kobr a Petr Hanzlík
1986 - Aracajů (Ája), "pulka" (pekáč) - první ročník Harrachov. 1987 - trénink na "ledovku", Iva Langová jako doprovodný trenér.

1997 - výprava do Bystřických hor v Polsku

Z první několikadenní výpravy se psy do Bystřických hor do Polska v zimě 1997 (Kučera tedy nebyl první, ani v Orlických horách, ani v Polsku v Bystřických...) Nálada se spojením spícího psa a táboráku na sněhu...
 
Táboření ve volné přírodě na palouku u (zavřeného) loveckého srubu v místě zvaném Adamovka. Na fotce je (zřejmě) Jirkův pes Bis.